Posted by: Taavip | 24. mai 2007

Rootsi haridussüsteem

  • Lastehoolekanne

Rootsi vallad on seadusejärgselt kohustatud osutama hoolekannet lastele, kes seda vajavad kas lastepäevakodudes, pikapäevarühmades või lasteaedades. Täpsem informatsioon:www.si.se
Lasteaed: üle poole 0-6-aastastest lastest käib lasteaias.

  • Põhi- ja keskkool

Rootsi haridussüsteem on hästi paindlik. Kuigi põhisuunised (nt: millised teadmised peavad olema 16-aastasel noorel) on haridussüsteemile antud valitsuse poolt, on igal omavalitsusüksusel (munitsipaalidel) ning koolil õigus välja töötada oma põhimõtted (lähtuvalt konkreetse paikkonna vajadustest ja olukorrast tööturul), kuidas valitsuse poolt seatud eesmärke saavutada (sellest tulenevalt on õppesüsteemid koolides väga individuaalsed erinevad).

Väga toetakse õpilaste koolis käimist mitmesuguste boonuste ja tasudega, aga ka isikliku abiga, peetakse sidet vanematega, vanemad omakorda nõustajatega jne. Nii õpetajate kui nõustajate kasuks töötab ka koolitoetus, mida makstakse kõigile õpilastele vaatamata nende majanduslikule seisundile.

Rootsi haridus on konkreetne, keskkooli osas kindla eriala omandamiseks. Oluline rõhk on praktilisel kogemusel. Sageli koolide programmide see on reaalne töötamine (gümnaasiumi astmes) konkreetse tööandja juures. Kohustuslikeks aineteks kuni ülikoolieani on rootsi, inglise keeled ja matemaatika. Antud ainete edukas läbimine on eeltingimuseks õpingute jätkamiseks gümnaasiumi-astmes. Ülejäänud õppeained on jaotatud mooduliteks, mille vahel on õpilasel võimalik teha valikuid (nt sotsiaal-erialadele orienteeritud programm kätkeb endas geograafiat, religiooniõpetust, ajalugu ning sotsiaalteaduseid).

Rootsis on kõik lapsed vanuses 7-16 kohustatud koolis käima. Vanemate soovil võivad lapsed alustada oma koliteed ka varem (6-aastaselt). Kohalikel omavalitsustel on kohustus võimaldada alla 6-aastastele lastele kohad koolieelikute rühmades. Kohustusliku koolihariduse alla kuuluvad põhikoolid, Sami koolid, erikoolid ning kohustuslikud koolid erivajadustega õpilastele. Haridus on seejuures antud astmetes tasuta. Tavaliselt ei pea õpilased maksma ka õppematerjalide, lõunasöögi, transpordi ning meditsiiniteenuste eest.

Koolipäev algab 10-aastastel kell 8.15 ja lõpeb 13.30 ning pärast kooli võivad lapsed minna pikapäevarühma.

Ogal omavalitsusel on vastavalt seadusele kohustus võimaldada kõigile õpilastele, kes on lõpetanud põhikooli, pääs keskkooli. Põhimõtteliselt on õpilastel õigus valida ise oma põhiprogramm selles koolis. Analoogset põhikoolile on ka õpingud keskkoolis tasuta. Erinevuseks on siinkohal see, et keskkoolis käimine ei ole kohustuslik.

1. kuni 8. klassini ei ole õpilastel eksameid. Klassi lõppedes tuleb õpilastel teha nn tasemetöö, mille põhjal saab ta edasi järgmisesse klaasi. Lisaks kirjutab õpetaja iga õpilase kohta iseloomustuse. 9. klassi lõppedes (reeglina 16-aastaselt) tuleb õpilastel sooritada lõpueksamid, mis annavad neile edukate tulemuste korral võimaluse jätkata õpinguid gümnaasiumis. Seejuures tuleb avaldused gümnaasiumidesse saata ära enne, kui lõplikud tulemused lõpueksamitest on selgunud.

  • Ülikool

Erinevalt põhi- ning keskkoolist on ülikooli õpingud tasulised. Tudengil tuleb maksta nii oma õppematerjalide kui ka elamiskulude eest (mis on umbkaudu 75 000 SEK aastas). Juhul, kui õppuril või tema vanematel puudub õpingute finantseerimiseks piisav sissetulek, on võimalik võtta õppelaenu (vanusepiiranguks on seatud 50, sellest vanematel inimestel ei ole võimalik õppelaenu võtta).

Rootsi haridus süsteem

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Kategooriad

%d bloggers like this: